:Gerçekçilik Şimdi!
(Duru, Gülfidan, Koç, Yılmaz)

16 Mayıs - 30 Haziran 2012

Sanatçılar:
Onur Gülfidan
Seydi Murat Koç
Mehmet Yılmaz
Ahmet Duru

Küratör:
Marcus Graf

Plato Sanat
’ın :Gerçekçilik Şimdi! (Duru, Gülfidan, Koç, Yılmaz) isimli sergisi, Türkiye’de çağdaş resim alanında gerçekçiliğe yönelik çeşitli biçimsel ve kavramsal yaklaşımları sunan ve değerlendiren bir sergidir. Sergide, Onur Gülfidan (İstanbul), Seydi Murat Koç (İstanbul), Mehmet Yılmaz (Ankara) ve Ahmet Duru (İzmir) gerçekçi üsluptaki resmin içinde yaşadığımız dünyayı yansıtma, analiz etme ve eleştirmeye ne şekilde elverişli olduğunu tartışmaya açtı.

Onur Gülfidan, illüstrasyon ve çizgi roman dillerini, sürreal ve aynı zamanda gerçekliğin absürd versiyonları da olan figüratif, gerçekçi resimlerde birleştirir. Seydi Murat Koç, nesnelerin ve arka planda yer alan çoğunlukla geometrik, monokrom şekillerin grafiksel niteliğinden kaynaklanan sakin ve dingin bir atmosferin hakim olduğu büyük tuvallerinde mimari ve endüstriyel yapıları alışılmadık etkileşimlere sokuyor. Mehmet Yılmaz yapıtlarında fotoğrafik ve fotogerçekçi imgelerdeki gerçekliğin benzerliklerini ve farklılıklarını sorguluyor. Bir parçası büyük boyutlu bir fotoğraf baskısından oluşan, diğer parçası ise bu fotoğrafın fotogerçekçi tarza resmedilmiş versiyonu olan diptikler yapıyor. Serginin en genç sanatçısı Ahmet Duru ise, bu projeye dünyanın mikro ve makro görünümlerini sunan iki serisi ile katılıyor.

:Gerçekçilik Şimdi! (Duru, Gülfidan, Koç, Yılmaz) sergisindeki sanatçılar, gerçekçi resim biçimlerini ve tekniklerini kullansalar da gerçekliği sadece kopyalıyor ya da yansıtıyor değiller; aksine bildiğimizin ötesine geçmek için gerçekliği yapısöküme uğratıyorlar.