Postkapital Arşiv 1989-2001

21.04.2010

Sanatçı:
Daniel García Andújar

Kürator:
Başak Şenova
Plato Sanat, ilk sergisini Katalan sanatçı Daniel García Andújar’ın Postkapital Arşiv 1989-2001 projesiyle gerçekleştirdi. Proje, multimedya enstalasyonu ve açık veritabanı olarak tasarlanan ve sanatçının geçtiğimiz 10 yıl içinde internet’ten derlediği 250.000’in üzerinde metin, işitsel dosya ve video gibi belgelerden oluşan dijital bir arşivden oluşuyor. Postkapital, son 20 yılda dünya genelinde toplumsal, politik, ekonomik ve kültürel değişiklikleri 1989 Berlin Duvarı’nın yıkılışı ve 11 Eylül 2001 saldırıları gibi iki önemli tarihi olay ekseninde ele alıyor.

Postkapital, 21. yüzyıl kapitalist toplumların dönüşümlerini ve güçlerin kentsel konumlarının yer değiştirmesini araştırmaktadır. Proje, yenik kapitalizmin ütopyalarından çok şebekeleşmiş enformasyon çağının hem üretip hem de dayattığı ve yaşamın her alanını etkileyen büyük değişimler üzerinde durmaktadır. Sanatçının teorisine göre günümüz enformasyon ve depolama amaçlı mecraları göz önüne alındığında bilgi, arşivleri tarayarak değil şebekeleşmiş arşivlerdeki yaşam aracılığı ile edinilmektedir. Bu nedenle de bilginin yorumlanmasına önemli bir rol düşmektedir. Bu açıdan Postkapital, arşivlerin birbirleriyle çapraz bağlantılar kurduğu açık bir modeldir; kullanışlı ve uygulanabilir olduğu kadar mecazidir. (www.postcapital.org)

Küratörlüğünü Başak Şenova'nın yaptığı sergiye Daniel García Andújar, Iris Dressler, Başak Şenova, Özgür Uçkan, Oliver Ressler, Orton Akıncı ve Erhan Muratoğlu'nun metin ve ropörtajlarından oluşan bir kitapçıkla birlikte bir söyleşi serisi de eşlik etti.