YAKIN BİR YER
Kelimat Koleksiyonu'ndan Suriye Çağdaş Resim Sergisi

12 Ekim - 24 Aralık 2017

Sanatçılar:
Akrem Zave
Alaa Sharabi
Hani Mazhar
Ibrahim Brimo
Iman Hasbani
Sbhan Adam
Mohammad Zaza
Ruba Khwes
Zain Alahmad
Ibrahim Alhasoun
Khayyam Zedan
Rouba Hamzeh
Tammam Azam

Küratör
:
Marcus Graf

Asistan Küratör:
Melike Bayık

Yakın Bir Yer Kelimat Koleksiyonu’ndan Çağdaş Suriye Resmi sergisi, Kelimat Koleksiyonu’ndan Suriyeli çağdaş sanatçılara ait bir seçki sunuyor. 1990’lı yılların başında kurulan Kelimat Koleksiyonu Ortadoğulu sanatçıları ait 2500’den fazla eseri kapsayan geniş bir koleksiyondur. Daha çok resim sanatına odaklanmakla beraber koleksiyonda farklı disiplinden sanatçılar da bulunmaktadır. Plato Sanat’ta yer alan sergideki sanatçılar bu koleksiyon hakkında bir fikir vermekle birlikte Suriye çağdaş resim sanatının zengin dünyasına dair bir kesit de sunmaktadır.


Savaşın ve terörün yol açtığı korkunç krizler neticesinde büyük değişimler yaşayan Suriye, aslında, haber başlıklarının bizlere ilettiklerinden çok daha karmaşıktır. Ülke, zengin ve önemli tarihinin yanısıra güçlü bir çağdaş sanat sahnesine de sahiptir. Yakın Bir Yer KelimatKoleksiyonu’ndan Çağdaş Suriye Resmi sergisi farklı kuşaklar ve farklı tarzlardaki sanatçıları bir araya getirerek günümüz Suriye resim sanatınınson durumunu yansıtmaktadır. Plato Sanat’taki sergi figür sanatının yanısıra lirik ve organik soyutlamaya da odaklanmaktadır. Serginin kavramsal çerçevesi trajedi, şiddet ve yıkımın yanısıra aşkın, güzelliğin ve umudun ele alındığı resimler ile karakterize edilmektedir. Bu anlamda sergi, savaşın işkencesiyle sarsılan bu ülkedeki resim sanatının farklı birçok yüzünü ciddi olarak yorumlamaktadır.Koleksiyonerin Notu:
Suriye Güzel Sanatları insan olma deyiminin, doğa, yaşam, kültür ve toplumun arasındaki ilişkilerin en hayranlık uyandırıcı ifadelerinden biridir. Tarihin en eski medeniyetlerinden birinin oluşturduğu kültür ve medeniyet birikimi, bu ifadenin temelini oluşturmakta ve sanatçısına bu derece etkileyici sanat eserleri üretebilmek için gerekli olan sanatsal yetkinliği ve algısal perspektifi vermektedir. Suriye Güzel Sanatları sadece Arap dünyasının değil, uluslararası sanat camiasının da entelektüel ve kültürel gelişimini de doğrudan yansıtır. Suriyeli sanatçılar ve eserlerinin uluslararası sanat etkinliklerin de ve New York, Paris, Roma gibi önemli sanat merkezlerinde giderek artan etkinlikleri, bu bağı doğrular niteliktedir. Günümüzde dünyanın en önemli bazı müzelerinde Fatih Modares, Loay Kaialy, Adham Ismail, Marwan Kassab Bashi, Asad Orabi, Saad Yagan, Nizar Sabour ve Sabhan Adam gibi yetkin sanatçıların eserlerine rastlamak mümkündür.Adnan Alahmad Röportajı